Albowiem zapłatą za grzech jest śmierć, a łaska przez Boga dana to życie wieczne w Chrystusie Jezusie, Panu naszym
Rz 6:23
Ciała zmarłych powinny być traktowane z szacunkiem i miłością wypływającą z wiary i nadziei zmartwychwstania. Grzebanie zmarłych jest uczynkiem miłosierdzia względem ciała”. (KKK 2300)
Cmentarz w Jaroszówce jest własnością Parafii Matki Bożej Fatimskiej w Jaroszówce a jego administratorem jest Proboszcz Parafii.
Sprawy dotyczące cmentarza załatwiane są w kancelarii parafialnej w godzinach urzędowania, zaś dotyczące pogrzebu w dowolnym czasie.
Cmentarz parafialny jest miejscem sakralnym. Osoby przebywające na cmentarzu zobowiązane są do zachowania ciszy, spokoju i powagi, dbania o estetykę grobów, zapobiegania dewastacji i kradzieży.
Aktualizacja danych
W sierpniu i wrześniu 2020 roku przeprowadziliśmy pełną inwentaryzacji naszego cmentarza.
U początku zakładania w 2013 roku KSIĘGI CMENTARZA PARAFIALNEGO zwracałem się z prośbą o prawne uregulowanie użytkowania miejsc pochówku swoich bliskich. Niestety, jak dotąd nie udało się tej Księgi uzupełnić, gdyż opiekujący się grobami nie zgłosili się do kancelarii parafialnej, by dopełnić niezbędnych formalności. Podczas tegorocznej inwentaryzacji powstała interaktywna mapa cmentarza wraz z możliwością wyszukiwania zmarłych, grobów i zlokalizowania ich na mapie. Ponadto, na mapie można zobaczyć, czy sprawy dotyczące użytkowania grobu zostały zgodnie z obowiązującym prawem uregulowane. Wskazują na to kolory kółeczek pojawiających się na grobach:
Kolor biały – aktualnie wszystko uregulowane.
Kolor żółty – miejsce zarezerwowane i opłacone.
Kolor czerwony – użytkowanie nie uregulowane.
Kolor zielony – miejsce wolne.
Do interaktywnej mapy cmentarza została dołączona bogata dokumentacja fotograficzna, która zawiera zdjęcia wszystkich grobów. Opiekunowie grobów mogą również w dowolnej chwili podesłać do ks. Proboszcza nowe, zaktualizowane zdjęcia grobów celem ich aktualizacji na stronie parafialnej.
Osoby opiekujące się poszczególnymi grobami, zwłaszcza oznaczonymi na interaktywnej mapie kolorem czerwonym prosimy o zgłoszenie się do kancelarii parafialnej w godzinach urzędowania celem dopełnienia koniecznych formalności.
Wydane zaświadczenia, pomimo zmiany oznakowania miejsca pochówku, nie tracą ważności. Można jednak uaktualnić dane, zgłaszając się w tym celu do kancelarii z posiadanym dokumentem.
Grób nie może być użyty do ponownego chowania przed upływem lat 20.
Po upływie lat 20 ponowne użycie grobu do chowania nie może nastąpić, jeżeli jakakolwiek osoba zgłosi zastrzeżenie przeciw temu i uiści opłatę, przewidzianą za pochowanie zwłok. Zastrzeżenie to ma skutek na dalszych lat 20 i może być odnowione.
Przepisy ust. 1 i 2 nie mają zastosowania do chowania zwłok w grobach murowanych przeznaczonych do pomieszczenia zwłok więcej niż jednej osoby, a także do chowania urn zawierających szczątki ludzkie powstałe w wyniku spopielenia zwłok.
Dozwolone są umowy, przedłużające termin, przed upływem którego nie wolno użyć grobu do ponownego pochowania.
Niezależnie od powyższych przepisów jest wzbronione użycie do ponownego pochowania grobów, mających wartość pamiątek historycznych (ze względu na swą dawność lub osoby, które są w nich pochowane, lub zdarzenia, z którymi mają związek) albo wartość artystyczną.
W istniejących grobach murowanych dopuszcza się chowanie zwłok osób zmarłych w ciągu 20 lat po wydaniu decyzji o zamknięciu cmentarza. Przy zmianie przeznaczenia terenu cmentarnego przepis art. 6 ust. 4 3) ma zastosowanie również do zwłok pochowanych w tym dwudziestoletnim okresie.
Kancelaria
Kancelaria czynna:
W PONIEDZIAŁKI (bezpośrednio po wieczornej Mszy św.)